Dlaczego nie powinno się nosić spinek do koszuli bez krawatu?

spinki do garnituru

Spinki do mankietów to dodatek mało widoczny, ale mający duży wpływ na całą stylizację. Jest to element biżuteryjny, wymagający odpowiedniej oprawy. Historia tych wyjątkowych męskich ozdób sięga połowy XIV wieku, kiedy to były zarezerwowane wyłącznie dla elit. Obecnie spinki do mankietów produkowane są masowo i można je kupić wszędzie, ale warto wiedzieć, kiedy można je założyć, a kiedy są one zupełnie nie na miejscu.

Jakie i kiedy nosić spinki do mankietów?

Z zasady spinki są elementem stroju formalnego, co oznacza, że nosi się je wyłącznie na okazje wymagające zachowania odpowiedniego dress codu. W zależności od stopnia formalności spotkania należy dobrać odpowiedni kształt spinek. Im bardziej elegancki stój, tym prostszy powinien być wzór spinek do mankietów. Znakomicie prezentują się one w towarzystwie fraka, żakietu, smokingu lub formalnego garnituru. Spinki należy założyć m.in. na ślub, różnego rodzaju eleganckie gale, bal sylwestrowy czy maturę lub studniówkę.

Największym faux pas, jaki można popełnić w kwestii spinek, jest noszenie ich do koszuli bez krawata i z rozpiętym kołnierzykiem. Trzeba pamiętać, że koszule z mankietami na spinki są niemal w 100% formalne, stąd też należy zakładać do nich krawat. Noszenie ich w sposób casualowy wskazuje brak wyczucia stylu i sprawia, że stylizacja wygląda „jarmarcznie”. Noszenie spinek do koszuli bez krawata jest absolutnie niedopuszczalne nie tylko w stylizacjach formalnych, ale również smart casualowych.

Jakie koszule pasują do spinek?

Koszula do spinek jest koszulą formalną, choć oczywiście zdarza się, że ktoś potrafi stylowo tę zasadę złamać, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Kołnierz koszuli, do której zakłada się spinki powinien być usztywniony, a na piersi nie może być kieszeni. Zdecydowanie najbardziej formalne są mankiety skrojone na kant, ale na mniej formalne okazje można wybrać koszulę z mankietami zaokrąglonymi lub ze ściętym narożnikiem.

Jakie spinki do casualowych stylizacji?

Najbardziej klasyczne są spinki wykonane z metali szlachetnych, takich jak platyna, złoto i srebro. Jednak nie pasują one do stylizacji casualowych, które są znacznie mniej formalne. Do takiego ubioru najlepiej wybrać nieco inne spinki, np. węzełki lub supełki. Są to ozdoby typowo casualowe i do takich koszul należy je nosić. Węzełki dostępne są w niemal wszystkich kolorach, dzięki czemu można je z powodzeniem dobrać do różnych elementów garderoby, np. do poszetki, skarpetek czy krawata. Innym ciekawym zabiegiem jest uczynienie ze spinek najbardziej widocznego elementu ubioru i wybór modelu w jaskrawym kolorze. Spinki supełkowe są niestety trudno dostępne w krajowych sklepach.

W stylizacjach casualowych znakomicie spisują się także spinki emaliowane. Mają one różne wzory i kolory, a ich korpusy zwykle są zrobione ze srebra. Oprócz nich w sklepach można znaleźć oryginalne spinki z drewna egzotycznego lub ceramiki. Znacznie trudniej znaleźć spinki ze szczotkowanego aluminium lub stali szlachetnej – zazwyczaj sprowadzane są na indywidualne zamówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *