Rodzaje obuwia rowerowego

Kiedy zaczynamy jazdę na rowerze, zakładamy wygodne ubranie i buty i ruszamy na wyprawę. Wiele osób jeździ po prostu w trampkach. Jeśli polubimy szybką jazdę, z pewnością szybko przesiądziemy się na rower wyposażony w pedały zatrzaskowe, a wtedy będziemy potrzebować specjalnego obuwia, które dopasuje się do pedałów. Jakie buty kupić?

Czy buty rowerowe są potrzebne?

Na rowerze jeździć można w każdym obuwiu, także w tym, które nosimy choćby do pracy. Jeśli jednośladem chcemy jeździć okazjonalnie, nie musimy kupować specjalnych butów. Kiedy pokochamy jazdę i wybierzemy ten z zatrzaskowymi pedałami, staniemy przed problemem wyboru obuwia SPD, czyli takiego, które pasuje do pedałów.

Cechy butów rowerowych

Większość butów rowerowych jest przystosowana do montażu systemu SPD, co umożliwia wpinanie butów w pedały. W takich butach można także jeździć na zwykłych pedałach, gdyż często posiadają specjalną zaślepkę, która przykrywa gniazdo do montażu metalowych bloków. W sklepach znajdziemy buty SPD nie tylko do jazdy szosowej czy górskiej, ale także turystyczne, trekkingowe i miejskie. Buty rowerowe mają sztywną podeszwę, która dobrze przenosi energię i wykorzystuje siłę wkładaną w nacisk na pedały. Przygodę z butami rowerowymi zacznijmy od takich z nieco bardziej miękką podeszwą, które przypominają tradycyjne turystyczne lub miejskie buty.

Codzienne buty rowerowe

Rodzaje butów rowerowych

Buty szosowe mają płaską, gładką podeszwę i są bardzo lekkie, a przy tym sztywne. Świetnie nadają się do szybkiej jazdy po gładkiej powierzchni. Buty MTB są przystosowane do jazdy poza asfaltem. Są wystarczająco sztywne, ale nie tak bardzo, by trudno było w nich chodzić, więc polecane są dla osób, które jeżdżą amatorsko i mogą mieć problem z poruszaniem się w butach szosowych. Możemy kupić także buty turystyczne, które przypominają te trekkingowe. Mają najbardziej miękką podeszwę, która umożliwia wygodne chodzenie. Sprawdzą się podczas jazdy w każdych warunkach, ale nie pobijemy w nich rekordów prędkości. Tego typu obuwie to idealny wybór dla osób, które jadą rowerem na wycieczką i chcą zwiedzać także pieszo. Buty do turystyki górskiej zaś to idealny wybór dla osób, które jeżdżą turystycznie po ciężkim, górskim terenie. Jeśli chcemy jeździć zimą, wybierzmy buty przystosowane do jazdy w niskich temperaturach, które mają wyższą cholewkę oraz są wyposażone w membranę, która nie wpuszcza wilgoci do środka.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierzmy wygodne i lekkie buty, które wykonano z dużą starannością. Na pewno będą bardzo wytrzymałe i posłużą dłużej niż te bardzo tanie. Profesjonalne buty można także dobrze dopasować do stopy. Zwróćmy uwagę także na wentylację buta. Buty z większą ilością siateczki są przewiewne, szybciej odprowadzają pot i szybciej wysychają, jeżeli do środka dostanie się woda. Są świetnym wyborem, jeśli nie planujemy jazdy w bardzo ekstremalnych warunkach.

Jeśli lubimy jazdę na rowerze z pedałami platformowymi, wybierzmy po prostu wygodne buty. Przesiadka na pojazd z pedałami zatrzaskowymi wymaga zakupu specjalnego obuwia, ale specjaliści mówią, że tak jest wygodniej. Kupmy po prostu buty, które będą dla nas idealne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *